Активносци Предсидательства

Активносци Скупштини

Активносци подружнїцох и
секцийох

Управни одбор

 

СКУПШТИНА ДРУЖТВА ЗА РУСКИ ЯЗИК, ЛИТЕРАТУРУ И КУЛТУРУ И РОБОТНИ ЦЕЛА

 

16. 10.2010. рок, Нови Сад

Др Юлиян Рамач, предсидатель Скупштини Дружтва
Ирина Папуґа, секретар и заступнїк Дружтва 
Наталия Рамач, заменїк секретара и заступнїка  

Управни одбор:  
Владимир Салонски, предсидатель  
Блаженка Хома Цветкович
Мелания Сабадош  
Владимир Манько и 
Наташа Макаї-Мудрох, члани

Надпатраюци одбор:
Янко Барна, предсидатель,
Владимир Дудаш и  
Янко Голик, члени   

Члени Скупштини
I    Секциї зоз местох:
1. Руски Керестур – Мария Дорошки (Владимир Бесерминї, Ксения Шовш
2. Коцур – др Юлиян Рамач (Снежана Шанта, Марина Кухар)
3. Дюрдьов – Мелания Саламун (Мария Самарджич, Марина Будински).  
4. Нови Сад – Наташа Макаї Мудрох (Оля Яковлєв)
5. Нове Орахово/Б.Тополя-Суботица – Сенка Бенчик (Наташа Ґрунчич, Ксения Палатинус)
6. Кула-Вербс - Мелания Арваї (Славица Мали)
7. Шид (Бачинци, Беркасов и Бикич Дол) – Златица Сивч Здравич (Зденко Лазор, Леона Гайдук)    
8. Сримска Митровица-Беоґрад - Владимир Манько (Славко Пап)  
9. Ґосподїнци – Владимир Салонски (Хафеза Иванов, Андєлка Марканович)

     II    Роботни целa Дружтва:
10. Одбор за литературу – Серафина Макаї (Мелания Римар, Штефан Гудак)
11. Одбор за лиґнвистику   – Блаженка Хома Цветкович (Наталия Рамач) 
12. Одбор за виглєдовацку роботу  – др Ксения Кухайда (др Радмила Шовлянски)   
13. Актив наставнїкох и вихователькох – Мелания Сабадош (Наташа Перкович, Геленка Салаґ)
14. Одбор за скарб и културне нашлїдство – Дюра Латяк (Ирина Папуґа, др Душан Дрляча)
15. Клуб подобових уметнїкох – Владимир Дороґхази  (Силвестер Макаї, Милан Колбас)

ПРЕДСИДАТЕЛЄ И ЧЛЕНИ РОБОТНИХ ЦЕЛОХ ДРУЖТВА:

1. Одбор за линґвистику: 
др Юлиян Рамач, предсидатель, Наталия Рамач, секретар и члени
мр Гелена Медєши, др Михайло Фейса, мр Ксения Сеґеди, мр Анамария Рамач Фурман,
Tатяна Мученски, Марина Кухар, Александар Мудри и други дипломовани професоре и мастере руского язика литератури.
2. Роботна ґрупа за утвердзованє терминох:
Блаженка Хома Цветкович, предсидатель, Ясмина Дюранїн, секретар и члени:
Ирина Колошняї, Соня Николаєвич, Даниела Ловас, Ясна Варґа Бєлобрк, Ясмина Долапчев,  Еуфемия Ґшвенк, Ирина Натюк, Наталия Канюх, Таня Салонтаї, Любка Варґа Цвеїч, Вероника Вуячич и заинтересовани  студенти руского язика и литератури
3. Роботна ґрупа просвитних роботнїкох за виучованє и пестованє язика:
Ирина Папуґа,  предсидатель, Наташа Перкович, секретар
а) Актив наставнїкох рускогo язика:
Мелания Сабадош, предсидатель, Снежана Шанта, Сенка Бенчик, секретаре и члени
др Яков Кишюгас, Ксения Варґа, Ксения Шовш, Каролина Папуґа, Мария Самарджич, Владимир Бесерминї, Златка Чижмар, Оля Яковлєв, Славица Мали, Наташа Ґрунчич, Мария Стрибер, Наташа Макаї, Мудрох, Златица Сивч Здравич, Леона Олеяр, Драґана Ненадич, Зденко Лазор, Татяна Бркич, Соня Надь,  Мария Хома и Наталия Гнатко (Горватска) и Кристина Кренїцки, Весна Фа и Любица Павлович (Канада)
б) Актив воспитачкох/вихователькох руского язика:
Серафина Яґлица, предсидатель, Марина Будински, Геленка Салаґ, секретаре и члени:
Мелания Семан, Емилия Костич, Оленка Русковски, Ксения Вучкович, Блаженка Мецек, Оленка Рац, Даниєла Семан, Ксения Уйфалуши, Ясмина Бесерминї, Ана Хромиш, Геленка Рац, Цецилия Мудри, Ясминка Варґа и Наташа Цирба. 
4.  Одбор за литературу:
Серафина Макаї, предсидатель, Мария Дорошки, секретар и члени:
Гелена Гафич Стойков, Штефан Гудак, Мирон Будински, Ирина Гарди Ковачевич, Мелания Римар, Микола Шанта, Владимир Сабо Дайко, Владимир Бесерминї, Владимир Кочиш, Яким Чапко  итд. 
5.  Одбор за скарб и културне нашлїдство:
др Душан Дрляча, предсидатель, Славко Пап, секретар и члени:
Дюра Латяк, Любомир Медєши, Мелания Маринкович, Ксения Саламон, Татяна Цупер Буґарски, Нада Колєсар Адамович, Геланка Папуґа, Дюра Лїкар, Любица Отич ...
6. Oдбор за виглєдовацку роботу: 
др Ксения Кугайда, предсидатель, др Радмила Шовлянски, секретар и члени:
др Микола Новта, др Борислав Сакач, мр Живко Попов, др Дюра Гарди ...
7. Kлуб подобових уметнїкох: 
Владимир Дороґхази, предсидатель, Милан Колбас, секретар и члени: о Михайло Режак,
Силвестер Макаї, Олґа Карлаварис, Биляна Роман, Андєлка Марканович, Ратко Торма, Владимир Молнар, Лариса Иванов итд.  
8. Видавательни одбор:
Владимир Салонски,  предсидатель, Владимир Дудаш, секретар и члени:
Гавриїл Колєсар, Татяна Таґасович Винай и Любица Малацко
9. Редакция рочнїка Дружтва:
др Юлиян Рамач, предсидатель, Ирина Папуґа, секретар и члени:
др Александер Д. Дуличенко, др Михал Тир, др Оксана Тимко Дїтко, др Михайло Фейса, мр Гелена Медєши и мр Ксения Сеґеди.    
10. Мемориялни одбори:
1. Мемориял „Микола М. Кочиш“ и
2. Мемориял „Проф. Гавриїл Г. Надь“
- др Юлиян Рамач, предсидатель, Ирина Папуґа и Гелена Гафич Стойков, секретаре
3. Одбор подобовей колониї „Стретнуце у Боднарова“
- Владимир Дороґхази, предсидатель, Владимир Салонски и Любина Пантич, секретаре
4. Одбор литературней манифестациї „Поетски нїтки Меланиї Павлович“
- Дюра Латяк, предсидатель, Оливера Шиячки и Аница Абаджин, секретаре
11. WWW sajt Дружтва  http://www.druztvo.org
Ясна Варґа-Бєлобрк vbjasna@gmail.com 


 

Скупштину Дружтва конституовану 29. октобра 2005. року у Новим Садзе
твори 21 представитель и 4 поєдинци, вкупно 25 представитель вибрани у:

I Подружнїцох, секцийох и местох:

- подружнїци:
1. Гелена Сеґеди - Славица Мали, Вербас
2. Мелания Саламун - Мария Самарджич, Дюрдьов
3. Сенка Славчев - Миряна Фейди, Нове Орахово
4. Мария (Скубан) Бесерминї - Амалия Хромиш, Нови Сад
5. Аранка Медєши, Коцур - Владимир Сабо Дайко, Коцур
6. Янко Рац - Каролона Джуджар - Владимир Дудаш, Руски Керестур
7. Александер Саша Мудри - Мелания Арваї, Кула
8. Владимир Ґовля - Анита Ґовля, Шид, Беркасово, Бикич Дол
9. Вера Манько - Драґана Ненадич
- Нада Колєсар Адамович, Сримска Митровица

- секциї:
10. Мелания Маринкович - Агнета Буила Маслар, Беоґрад
- Славко Пап Петраньов, Батайница
11. Златица Сивч Здравич, Бачинци, Шид - Нада Ракич, Бачинци
12. Владимир Салонски – Хафеза Иванов, Ґосподїнци

- места:
13. Татяна Таґасович Винай - Кирил Планкош, Суботица

II Роботних целох Дружтва:

14. Сеция за литературу:

Гелена Гафич Стойков - Мелания Римар, Нови Сад

15. Линґвистична секция:
Наталия Рамач - мр Гелена Медєши, Нови Сад

16. Одбор за накововиглєдовацку роботу и фахово сходи:
др Ксения Кугайда - др Микола Новта, Нови Сад

17. Секция за скарб:
Микола Каменїцки, Коцур - Лїляна Радуловачки, Сримска Митровица

18. Актив наставнїкох руского язик:
Мелания Сабадош, Нови Сад - Мария Бесерминї, Петроварадин
- Мария Стрибер, Кула, Наташа Ґрунчич, Суботица

19. Актив вихователькох руского язика:
Татяна Орос Саламун, Нови Сад - Мария Бобаль, Дюрдьов
- Серафина Яґлица, Коцур - Цецилия Мудри, Кула - Емилия Костич, Руски Керестур

20. Клуб подобових уметнїкох:
Гелена Канюх - Владимир Дороґхази, Нови Сад

III Заводзе за културу Войводини, Нови Сад:

21. Координацийни одбор дружтвох за язики, литературу и културу:
Ирина Папуґа - Бориша Миличевич, Нови Сад

IV Поєдинци:

22. културни робот. подобово уметнїки:

Янко Барна, Темерин - Соня Брегун, Дюрдьов

23. Мемориялни одбор проф. Гавриїла Г. Надя, писателє:

Дюра Папгаргаї - Владимир Бильня, Нови Сад

24. науково творителє, линґвисти:
др Юлиян Рамач - Ксения Сеґеди, Нови Сад

25. публицисти, писателє:
Дюра Латяк, Нови Сад - Штефан Гудак, Петроварадин

 

ПРЕДСИДАТЕЛЬСТВО, СЕКРЕТАРЕ, СКУПШТИНА И НАДПАТРАЮЦИ ОДБОР ДРУЖТВА (2005-2009)


1. Янко Барна, предсидатель, Темерин
2. др Ксения Кугайда, подпредсидатель, Нови Сад
3. Мелания Сабадош, подпредсидатель, Нови Сад
4. Гелена Гафич Стойков, Нови Сад
5. Гелена Канюх, Ветерник - Владимир Дороґхази, Нови Сад
6. Мария (Скубан) Бесерминї, Нови Сад
7. Александар Саша Мудри, Кула - Анита Ґовля, Нови Сад
- Др Юлиян Рамач - Мр Ксения Сеґеди, Нови Сад
8. Аранка Медєши, - Микола Каменїцки, Коцур
9. Янко Рац - Каролина Джуджар
- Владимир Дудаш, Руски Керестур
10. Вера Манько - Драґана Ненадич
- Нада Колєсар Адамович, Сримска Митровица
11. Славко Пап Петраньов, Батайница - Мелания Маринкович
- Агнета Буила Маслар, Беоґрад

СЕКРЕТАРЕ ДРУЖТВА:

1. Наталия Рамач, Нови Сад
2. Владимир Салонски, Ґоподїнци

СКУПШТИНА ДРУЖТВА:

1. Ирина Папуґа, предсидатель, Нови Сад
подпредсидателє:
2. Мелания Саламун, Дюрдьов
3. Сенка Славчев, Нове Орахово
- Татяна Таґасович Винай, Суботица
4. Владимир Ґовля, Шид
- Златица Сивч Здравич, Бачинци, Шид

НАДПАПТРАЮЦИ ОДБОР:

1. Янко Голик, предсидатель, Нови Сад
члени:
2. Ирина Гарди Ковачевич, Нови Сад
3. Владимир Сабо Дайко, Kоцур

Free Dreamweaver Template from JustDreamweaver.com